Z roku na rok rośnie spożycie alkoholu w Polsce. Problem jest o tyle niepokojący, że po alkohol sięgają coraz młodsze pokolenia. Alkoholizm staje się problemem nie tylko zdrowotnym, ale też społecznym, gdyż towarzyszy różnym niepokojącym zjawiskom, jak: przemoc domowa, konflikty z prawem, demoralizacja dzieci i młodzieży, rozpad małżeństw itp.
Etanol to nie sposób na problemy, to najczęściej przyczyna kumulacji kolejnych kłopotów. Nadużywanie alkoholu niesie szereg negatywnych konsekwencji nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia rodzinnego. Alkoholizm często jest nazywany „chorobą rodzinną”. Określenie to ma zwrócić uwagę na niezwykle silny wpływ, jaki alkoholicy wywierają na swoje otoczenie. Rodzina nie jest w stanie zignorować czy też uciec od problemu, jakim jest pijący.
Alkoholizm w rodzinie to choroba wszystkich jej członków. Może pić jedna osoba, a doznaje jej każdy domownik.
Współczesna młodzież jest narażona na wiele zagrożeń związanych z używaniem środków psychoaktywnych. Jest to coraz częstsze zjawisko w naszym społeczeństwie, a zarazem poważny problem skutkujący negatywnymi następstwami tych zachowań. Nadużywanie alkoholu ma szkodliwy wpływ na stan zdrowia młodego człowieka, rozwój edukacyjny i zawodowy, jakość życia, a także na bezpieczeństwo własne i innych osób.
Współczesne programy profilaktyczne nastawione są na rozwijanie ogólnych umiejętności psychologicznych, społecznych, zawodowych. Zadaniem profilaktyki jest dostarczenie młodzieży, w przystępny sposób, rzetelnej wiedzy na temat uzależnienia alkoholowego i jego skutków. Wychowanie młodego człowieka to proces, który wymaga poświęcenia, ciągłości i systematyczności. W ostatnim czasie obserwujemy wyraźne nasilenie zjawisk patologicznych, które są poważnym zagrożeniem dla młodych ludzi, dopiero co wchodzących w relacje społeczne.
Kluczem do sukcesu w profilaktyce alkoholowej młodzieży jest nauka asertywności oraz dostarczanie informacji na temat skutków ryzykownych zachowań. Skutecznej profilaktyki nie sposób realizować bez wsparcia rodziców czy służby zdrowia. Działania zmierzające do ochrony młodzieży przed popadnięciem w alkoholizm jest wyzwaniem dla rodziców, opiekunów, wychowawców i nauczycieli. Chcąc ustrzec młodzież przed nałogami należy uświadomić jej jak duże niebezpieczeństwo dla zdrowia, życia i funkcjonowania w społeczeństwie niesie za sobą eksperymentowanie ze środkami uzależniającymi. Ważne jest, aby wprowadzić modę na życie beż używek i ochronić w ten sposób młodzież przed zgubnymi skutkami nadużywania alkoholu.
W ramach profilaktyki antyalkoholowej 24 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Konarach odbył się Gminny Konkurs Twórczości Plastycznej dzieci i młodzieży pod patronatem Piotra Juszczyka Wójta Gminy Kłomnice. Organizatorami konkursu byli: pani Anna Zielińska pedagog Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Konarach i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kłomnicach.Celem konkursu było propagowanie profilaktyki uzależnień od alkoholu, życia bez nałogów i uświadamianie szkodliwego wpływu używek na organizm człowieka. A także rozwijanie przemyśleń na temat choroby alkoholowej, jej skutków wynikających ze szkodliwego działania na organizm jak i nieakceptowanych zachowań społecznych.
Na zaproszenie przybyli goście: zastępca Wójta Gminy Kłomnice p. Adam Śliwakowski, skarbnik Urzędu Gminy Kłomnice p. Ewa Dąbrowska, dyrektor GOK w Kłomnicach p. Katarzyna Sosnowska, psycholog Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Częstochowie p. Małgorzata Nitecka, pielęgniarka szkolna p. Lidia Danielewska.
Na początku spotkania odbyła się prelekcja nt.”Alkoholizm - przyczyny problemów rodzinnych” wygłoszona przez psycholog panią Małgorzatę Nitecką po czym uczniowie zasiedli do pracy twórczej, rozwijając swoją kreatywność. Komisja konkursowa długo obradowała nad rozstrzygnięciem konkursu . Oto wyniki w poszczególnych grupach wiekowych:
Klasa III SP
I miejsce – Klaudia Baran SP im. Bolesława Prusa w Garnku
II miejsce – Blanka Mielczarek SP im. Jana Pawła II w Konarach
III miejsce – Lena Woźniak SP im. Janusza Korczaka w Zawadzie
Klasa IV-VI
I miejsce – Paulina Dróżdż SP im. Jana Pawła II w Konarach
II miejsce – Klaudia Makowska SP w Skrzydlowie
III miejsce – Wiktoria Kalota SP im. Henryka Sienkiewicza w Rzerzęczycach
Klasa VII – III Gimnazjum
I miejsce – Magdalena Kulesza SP im. Janusza Korczaka w Zawadzie
II miejsce – Natalia Pałuszka SP im. Henryka Sienkiewicza w Rzerzęczycach
III miejsce – Oliwia Wolańska SP w Witkowicach
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy. Nagrody ufundowane zostały przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kłomnicach i Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II
w Konarach.
A. Zielińska
Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za udział.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: