W dniu 21 marca w naszej szkole mieliśmy aż trzy okazje do świętowania: Pierwszy Dzień Wiosny, Międzynarodowy Dzień Lasów i Szkolny Dzień Poezji. Z tych okazji p. Wioletta Gała-Zyzik i p. Ewa Pośpiech przygotowały dla uczniów kilka niespodzianek.
Na początku wspólnej zabawy uczennice Kornelia Michoń i Klaudia Chrząstek zapoznały uczniów z tradycjami i zwyczajami, związanymi z pierwszym dniem wiosny. Przypomniały, że najpowszechniejszym zwyczajem jest topienie lub palenie Marzanny, symbolizujące pożegnanie zimy i nadejście wiosny.
Następnie, uczniowie dowiedzieli się, że w pierwszym dniu wiosny warto wybrać się na wycieczkę do lasu, gdyż 21 marca jest też od 2012 roku Międzynarodowym Dniem Lasów. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety. W tym dniu na całym świecie organizowane są akcje mające zwrócić uwagę na lasy i ich problemy. Zachęca się ludzi do sadzenia drzew, sprzątania lasów i do przebywania w nich.
Oprócz tego, uczennice przypomniały, że co roku, właśnie 21 marca, na świecie obchodzi się Światowy Dzień Poezji . Święto to zostało ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
W naszej szkole Szkolny Dzień Poezji, w związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, przebiegał pod hasłem: DLA NIEPODLEGŁEJ. Na początku uczniowie kl. III odczytali piękne wiersze patriotyczne. Następnie rozpoczął się Turniej Poetycki. Przedstawiciele uczniów z klas VI-II gim. odpowiadali na pytania, dotyczące poezji, polskich poetów i wiedzy o środkach poetyckich.
Poprawność odpowiedzi i prawidłowy przebieg turnieju oceniała komisja w składzie: p. Ewa Pośpiech, p. W. Gała –Zyzik i p. M. Sech. Po zaciekłej rywalizacji, zwycięzcami została klasa VII, która w związku ze wcześniejszymi ustaleniami i obchodami Pierwszego Dnia Wiosny w naszej szkole, zyskała prawo do „ jednego dnia wiosennej wolności na języku polskim”. Wizja jednego, wybranego dnia bez pytania, kartkówek, sprawdzianów i prac domowych z języka polskiego, wywołała, jak łatwo się domyślić, ogromną radość uczniów w pierwszym dniu wiosny. Wszyscy uczniowie, którzy brali udział w turnieju, otrzymali słodki upominek od komisji.
Zwycięzcy Turnieju- Przedstawiciele kl. VII: Bartosz Berski i Mikołaj Misiewicz
W czasie turnieju p. W. Gała-Zyzik zadała również jedno pytanie dla publiczności: Kto jest autorem wiersza pt. „Katechizm polskiego dziecka”? Prawidłowej odpowiedzi udzielił uczeń kl. IV – Santiago Kabziński, który za swoją wiedzę otrzymał mały upominek.
Z okazji Szkolnego Dnia Poezji uczniowie klas IV-III gim. wraz z wychowawcami klas przygotowali również gazetki DLA NIEPODLEGŁEJ.
Uczniowie mieli za zadanie wybrać jeden wiersz o tematyce patriotycznej, który najbardziej im się spodobał. Następnie p. W. Gała-Zyzik i p. E. Pośpiech wybrały (spośród wszystkich) trzy wiersze, które zostaną niebawem wyrecytowane podczas przedstawienia szkolnego teatru w Bibliotece w Pacierzowie.
Wiersze zaprezentują: Łucja Ciechowska, Kornelia Michoń i Katarzyna Psiuk.
"DLA NIEPODLEGŁEJ"
Kl. IV
Kl. V
Kl. VI
Kl. VII
Kl. II i III gim.
W związku ze Szkolnym Dniem Poezji zostały również ogłoszone oficjalne wyniki ze szkolnego dyktanda, które zorganizowała p. M. Sech. Przypominamy, że Szkolnym Mistrzem Ortografii został Bartosz Berski. Gratulujemy jeszcze raz !
Nie był to jednak koniec atrakcji w tym dniu. Chcąc jeszcze bardziej podkreślić piękno poezji, uczniowie klas III-V wzięli również udział w Szkolnym Poetycko-Plastycznym Konkursie dla Niepodległej. Uczniowie mieli za zadanie namalować w ciągu 45 min. ilustrację do tekstu wiersza Ewy Szelburg- Zarembiny pt. „ Wiosna idzie”.,
Wiosna idzie
Przyleciały skowroneczki
z radosną nowiną,
zaśpiewały, zawołały
ponad oziminą:
- Idzie wiosna! Wiosna idzie!
Śniegi w polu giną!
Przyleciały bocianiska
w bielutkich kapotach,
klekotały, ogłaszały
na wysokich płotach:
- Wiosna! Wiosna idzie!
Po łąkowych błotach!
Przyleciały jaskółeczki
kołem kołujące,
figlowały, świergotały
radośnie krzyczące:
- Idzie wiosna! Wiosna idzie!
Prowadzi ją słońce!
Komisja w składzie: p. W. Gała-Zyzik i p. M. Gojević wybrała najpiękniejsze obrazki, które zarazem najtrafniej odzwierciedlały treść wiersza.
Zwycięzcami konkursu zostali: Szymon Basiak,Natalia Łapeta i Martyna Berska.
Wyróżnienia zdobyli: Piotr Koza, Łukasz Ciechowski, Zuzia Niedzielska, Bartek Latosiński, Łukasz Ratkowski, Aleksandra Gonera, Martyna Śliwakowska i Klaudia Chrząstek.
Gratulujemy!
Należy również wspomnieć, że w konkursie wzięło udział troje uczniów z oddziału przedszkolnego. Uczniowie narysowali piękne obrazki, przedstawiające nadejście wiosny.
Wszyscy uczniowie, którzy ukazali nadejście wiosny na papierze, otrzymali słodkie upominki.
Wystawa wyróżnionych prac konkursowych, którą przygotowała p. Aldona Chrząstek
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za udział we wszystkich konkursach,
gratulujemy wiedzy, talentów i umiejętności.