Zagraniczni studenci w szkole w Konarach
- W piątek, 18.05.2018 r. naszą szkołę odwiedziła trójka studentów-wolontariuszy: Lucy z Chin, Jason z Malezji i Vinod z Indii. Byli oni gośćmi Szkoły Podstawowej w Kłomnicach, gdzie spędzili trzy tygodnie. Zostali oni zaproszeni przez nauczycielkę j. angielskiego, panią Annę Łęgowik, do spędzenia kreatywnego dnia z uczniami naszej szkoły.Wolontariusze chętnie przyjęli zaproszenie i dzień rozpoczęli od wizyty na lekcji języka angielskiego w klasie V. Tradycyjne zajęcia po kilkunastu minutach przerodziły się w żywą konwersację między studentami a uczniami, którzy ciekawi byli jakie zwierzęta można zobaczyć w Chinach czy jakie owoce jada się w Malezji. Następne mogliśmy wszyscy dowiedzieć się licznych ciekawostek podczas obszernych prezentacji przygotowanych przez wolontariuszy. Nie zabrakło też krótkiej lekcji języka chińskiego. Uczniowie zaprosili również swoich gości na zajęcia wychowania fizycznego, na których odbył się mecz siatkówki. Na zakończenie klasa II i III gimnazjum uczyła Lucy, Jasona i Vinoda gotowania polskiego żurku, który wszystkim bardzo smakował.Wizyta studentów-wolontariuszy była świetną okazją do zawarcia nowych znajomości, wzajemnego poznania swoich kultur i zwyczajów a przede wszystkich szlifowania umiejętności porozumiewania się w języku angielskim. Jak się okazało - uczniowie naszej szkoły bardzo dobrze sobie z tym poradzili i nawet młodsi uczniowie nie obawiali się rozmawiać z naszymi gośćmi po angielsku.
Sukcesy w konkursach z języka angielskiego
W Szkole Podstawowej w Kłomnicach po raz kolejny odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów klas III SP pod hasłem "English is Fun". 15 maja 2018 r. trójka uczniów z klasy III - Łukasz Ciechowski, Maja Duda i Mateusz Orlikowski, pod opieką nauczycielki języka angielskiego p. Anny Łęgowik, wzięli udział w konkursie, który składał się z pisemnego testu wiedzy z języka angielskiego, części ustnej oraz układania zdań z rozsypanki.
Uczniowie pracowali w grupach trzyosobowych. Łukasz, Maja i Mateusz mogą pochwalić się bardzo dobrym wynikiem, gdyż zajęli trzecie miejsce. Gratulacje!
Należy również dodać, że pod koniec marca w Szkole Podstawowej w Garnku zorganizowano gminny konkurs plastyczny pod hasłem "Saint Patrick's Day". Celem konkursu było przybliżenie uczniom tradycji i zwyczajów panujących w Irlandii. Zadaniem uczniów było przygotować plakat promujący dzień świętego Patryka, który na całym świecie obchodzony jest 17 marca. Pod opieką p. Anny Łęgowik uczniowie naszej szkoły również przygotowali prace plastyczne.
Zuzanna Niedzielska z kl. IV oraz Klaudia Chrząstek z kl. V zajęły drugie miejsce.
Gratulujemy jeszcze raz sukcesów!
Gminny Konkurs Twórczości Plastycznej- życie bez nałogów
Z roku na rok rośnie spożycie alkoholu w Polsce. Problem jest o tyle niepokojący, że po alkohol sięgają coraz młodsze pokolenia. Alkoholizm staje się problemem nie tylko zdrowotnym, ale też społecznym, gdyż towarzyszy różnym niepokojącym zjawiskom, jak: przemoc domowa, konflikty z prawem, demoralizacja dzieci i młodzieży, rozpad małżeństw itp.
Etanol to nie sposób na problemy, to najczęściej przyczyna kumulacji kolejnych kłopotów. Nadużywanie alkoholu niesie szereg negatywnych konsekwencji nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia rodzinnego. Alkoholizm często jest nazywany „chorobą rodzinną”. Określenie to ma zwrócić uwagę na niezwykle silny wpływ, jaki alkoholicy wywierają na swoje otoczenie. Rodzina nie jest w stanie zignorować czy też uciec od problemu, jakim jest pijący.
Alkoholizm w rodzinie to choroba wszystkich jej członków. Może pić jedna osoba, a doznaje jej każdy domownik.Współczesna młodzież jest narażona na wiele zagrożeń związanych z używaniem środków psychoaktywnych. Jest to coraz częstsze zjawisko w naszym społeczeństwie, a zarazem poważny problem skutkujący negatywnymi następstwami tych zachowań. Nadużywanie alkoholu ma szkodliwy wpływ na stan zdrowia młodego człowieka, rozwój edukacyjny i zawodowy, jakość życia, a także na bezpieczeństwo własne i innych osób.
Współczesne programy profilaktyczne nastawione są na rozwijanie ogólnych umiejętności psychologicznych, społecznych, zawodowych. Zadaniem profilaktyki jest dostarczenie młodzieży, w przystępny sposób, rzetelnej wiedzy na temat uzależnienia alkoholowego i jego skutków. Wychowanie młodego człowieka to proces, który wymaga poświęcenia, ciągłości i systematyczności. W ostatnim czasie obserwujemy wyraźne nasilenie zjawisk patologicznych, które są poważnym zagrożeniem dla młodych ludzi, dopiero co wchodzących w relacje społeczne.
Kluczem do sukcesu w profilaktyce alkoholowej młodzieży jest nauka asertywności oraz dostarczanie informacji na temat skutków ryzykownych zachowań. Skutecznej profilaktyki nie sposób realizować bez wsparcia rodziców czy służby zdrowia. Działania zmierzające do ochrony młodzieży przed popadnięciem w alkoholizm jest wyzwaniem dla rodziców, opiekunów, wychowawców i nauczycieli. Chcąc ustrzec młodzież przed nałogami należy uświadomić jej jak duże niebezpieczeństwo dla zdrowia, życia i funkcjonowania w społeczeństwie niesie za sobą eksperymentowanie ze środkami uzależniającymi. Ważne jest, aby wprowadzić modę na życie beż używek i ochronić w ten sposób młodzież przed zgubnymi skutkami nadużywania alkoholu.
W ramach profilaktyki antyalkoholowej 24 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Konarach odbył się Gminny Konkurs Twórczości Plastycznej dzieci i młodzieży pod patronatem Piotra Juszczyka Wójta Gminy Kłomnice. Organizatorami konkursu byli: pani Anna Zielińska pedagog Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Konarach i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kłomnicach.Celem konkursu było propagowanie profilaktyki uzależnień od alkoholu, życia bez nałogów i uświadamianie szkodliwego wpływu używek na organizm człowieka. A także rozwijanie przemyśleń na temat choroby alkoholowej, jej skutków wynikających ze szkodliwego działania na organizm jak i nieakceptowanych zachowań społecznych.
Na zaproszenie przybyli goście: zastępca Wójta Gminy Kłomnice p. Adam Śliwakowski, skarbnik Urzędu Gminy Kłomnice p. Ewa Dąbrowska, dyrektor GOK w Kłomnicach p. Katarzyna Sosnowska, psycholog Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Częstochowie p. Małgorzata Nitecka, pielęgniarka szkolna p. Lidia Danielewska.
Na początku spotkania odbyła się prelekcja nt.”Alkoholizm - przyczyny problemów rodzinnych” wygłoszona przez psycholog panią Małgorzatę Nitecką po czym uczniowie zasiedli do pracy twórczej, rozwijając swoją kreatywność. Komisja konkursowa długo obradowała nad rozstrzygnięciem konkursu . Oto wyniki w poszczególnych grupach wiekowych:
Klasa III SP
I miejsce – Klaudia Baran SP im. Bolesława Prusa w Garnku
II miejsce – Blanka Mielczarek SP im. Jana Pawła II w Konarach
III miejsce – Lena Woźniak SP im. Janusza Korczaka w Zawadzie
Klasa IV-VI
I miejsce – Paulina Dróżdż SP im. Jana Pawła II w Konarach
II miejsce – Klaudia Makowska SP w Skrzydlowie
III miejsce – Wiktoria Kalota SP im. Henryka Sienkiewicza w Rzerzęczycach
Klasa VII – III Gimnazjum
I miejsce – Magdalena Kulesza SP im. Janusza Korczaka w Zawadzie
II miejsce – Natalia Pałuszka SP im. Henryka Sienkiewicza w Rzerzęczycach
III miejsce – Oliwia Wolańska SP w Witkowicach
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy. Nagrody ufundowane zostały przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kłomnicach i Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II
w Konarach.A. Zielińska
Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za udział.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:
XXIII Gminny Konkurs Plastyczny
XXIII Gminny Konkurs Plastyczny „ Jan Paweł II w oczach dziecka”
W dniu 11 maja o godzinie 10.00 w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny, który zorganizowały
p. Aldona Chrząstek i p. Agnieszka Berska. W konkursie wzięło udział 13 uczestników z sześciu szkół. Uczniowie mieli za zadanie wykonać prace plastyczne na temat„ Jan Paweł II w oczach dziecka”
według podziału na następujące kategorie:Klasa I- rysunek
Klasa II- kolaż
Klasa III- malowanie farbami.
Prace uczniów oceniała komisja w składzie:
1. Pani Marta Ojrzyńska- przewodnicząca
2. Ks. Artur Jurczyk
3. Pani Małgorzata Gojević
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Klasa I
I miejsce- Nikola Dróżdż- SP Kłomnice
II miejsce- Zuzanna Kwarciak- SP Witkowice
III miejsce- Amelia Kuban- SP Witkowice
Klasa II
I miejsce- Maja Latosińska- SP Kłomnice
II miejsce- Oliwia Kubik- SP Skrzydlów
III miejsce- Ada Barczyk- SP Witkowice
Klasa III
I miejsce- Maja Duda- SP Konary
II miejsce- Lena Lara- SP Garnek
III miejsce- Julia Piasecka- SP Zawada
Wszyscy uczestniczy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy!
Święto Konstytucji 3 Maja
W dniu 7 maja 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, którą przygotowała p. Agnieszka Musiał i p. Walentyna Wilk. W przygotowaniach do akademii pomagali również p. Małgorzata Fabiszewska i p. Paweł Urbaniak.
Na początku uroczystości cała szkoła odśpiewała wraz z chórem szkolnym hymn państwowy. Następnie, uczniowie przebrani za chłopów, króla, szlachcica i mieszczanina doskonale przybliżyli wszystkim zebranym okoliczności i historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Wyrecytowane zostały również wiersze o tematyce patriotycznej. Uczennice z chóru szkolnego, które przygotowała p. Małgorzata Gojević, uświetniły całą uroczystość pięknymi, patriotycznymi piosenkami.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:
Dąb Niepodległości
25 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel, związany z sadzeniem Dębu Niepodległości Pamięci Wincentego Witosa.
Wincenty Witos (ur. 21 stycznia 1874 w Wierzchosławicach, zm. 31 października 1945 w Krakowie) – polski polityk, działacz ruchu ludowego, trzykrotny premier Rzeczypospolitej Polskiej.
W tym dniu z całą społecznością szkolną spotkał się Pan Adam Śliwakowski- zastępca Wójta Gminy Kłomnice i Pan Robert Kępa. Po krótkiej części artystycznej, wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi wraz z delegacją gminy wyszli przed szkołę, aby posadzić dąb na pamiątkę rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Występ "Cienie przeszłości"
W dniu 20 kwietnia 2018 r., w ramach współpracy z Biblioteką w Pacierzowie, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z harcerzem Szarych Szeregów, żołnierzem Armii Krajowej Panem Jędrzejem Moderskim. Uczniowie uważnie słuchali wypowiedzi i wspomnień, które dotyczyły II wojny światowej. Po wystąpieniu Pana Moderskiego, uczniowie: Kasia Psiuk, Łucja Ciechowska, Kornelia Michoń i Oliwier Jurczyk wyrecytowali wiersze o tematyce patriotycznej.
Następnie wystąpiły uczennice z naszego Szkolnego Koła Teatralnego „Uwolnij wyobraźnię”, prowadzonego pod kierunkiemszłości”. Gościnnie wystąpiła z nami również absolwentka naszej szkoły -Zuzanna Bąk, za co bardzo serdeczn p. Wioletty Gały-Zyzik. Uczennice zaprezentowały przedstawienie z elementami teatru cieni pt. „ Cienie przeie jej dziękujemy. Po występie szkolnego teatru, zostały ogłoszone wyniki konkursu, zorganizowanego przez Bibliotekę w Pacierzowie
„ II wojna światowa w mojej wyobraźni”.Z naszej szkoły nagrody zdobyli:
I miejsce- Klaudia Chrząstek
II miejsce- Mikołaj Misiewicz
III miejsce- Martyna Berska
Gratulujemy!
Po wręczeniu nagród, uczniowie mieli okazję również obejrzeć wystawę modeli samolotów. Wystawę przygotował pan Zbigniew Kowalczyk, który w swoim wystąpieniu, zachęcał uczniów do poszerzania zainteresowań i opowiedział o swoje pasji.
Chcielibyśmy również podziękować OSP w Pacierzowie za udostępnienie nam swojej świetlicy.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:
Egzaminy gimnazjalne
Komisja
Egzaminy gimnazjalne już za nami!
W dniach 18, 19 i 20 kwietnia uczniowie trzeciej klasy gimnazjum przystąpili do egzaminów gimnazjalnych. Pierwszego dnia sprawdzali swoją wiedzę z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego,w czwartek - z przedmiotów przyrodniczych i matematyki, a w piątek - z języka obcego.
Wszystkim uczniom życzymy uzyskania wysokich wyników.
Uroczysty apel z okazji Dnia Pamięci Ofiar Katynia
13 kwietnia w Polsce obchodzimy święto poświęcone ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił to święto, aby oddać hołd i uczcić pamięć wszystkich wymordowanych przez NKWD polskich jeńców wojennych i więźniów, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Radzieckiego z 5 marca 1940 roku. Zamordowani to obywatele Polski, ludzie różnych wyznań i różnych zawodów; wojskowi, policjanci i cywile. Wszystkie te zbrodnie dokonane na mocy wspomnianej decyzji na obywatelach polskich, popełnione w lasach Katynia, a także w Twerze, Charkowie i w innych, znanych i jeszcze nieznanych miejscach straceń, nazywamy symbolicznie Zbrodnią Katyńską.
W dniu 13 kwietnia w naszej szkole p. Marta Sech i p. Ewa Pośpiech przygotowały uroczysty apel
z okazji Dnia Pamięci Ofiar Katynia. Uczniowie wspomnieli także o ofiarach Holocaustu i przypomnieli historię rodzin żydowskich w czasach wojny. W szkole powstała też gazetka w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej.
21 marca w naszej szkole
W dniu 21 marca w naszej szkole mieliśmy aż trzy okazje do świętowania: Pierwszy Dzień Wiosny, Międzynarodowy Dzień Lasów i Szkolny Dzień Poezji. Z tych okazji p. Wioletta Gała-Zyzik i p. Ewa Pośpiech przygotowały dla uczniów kilka niespodzianek.
Na początku wspólnej zabawy uczennice Kornelia Michoń i Klaudia Chrząstek zapoznały uczniów z tradycjami i zwyczajami, związanymi z pierwszym dniem wiosny. Przypomniały, że najpowszechniejszym zwyczajem jest topienie lub palenie Marzanny, symbolizujące pożegnanie zimy i nadejście wiosny.
Następnie, uczniowie dowiedzieli się, że w pierwszym dniu wiosny warto wybrać się na wycieczkę do lasu, gdyż 21 marca jest też od 2012 roku Międzynarodowym Dniem Lasów. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety. W tym dniu na całym świecie organizowane są akcje mające zwrócić uwagę na lasy i ich problemy. Zachęca się ludzi do sadzenia drzew, sprzątania lasów i do przebywania w nich.
Oprócz tego, uczennice przypomniały, że co roku, właśnie 21 marca, na świecie obchodzi się Światowy Dzień Poezji . Święto to zostało ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
W naszej szkole Szkolny Dzień Poezji, w związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, przebiegał pod hasłem: DLA NIEPODLEGŁEJ. Na początku uczniowie kl. III odczytali piękne wiersze patriotyczne. Następnie rozpoczął się Turniej Poetycki. Przedstawiciele uczniów z klas VI-II gim. odpowiadali na pytania, dotyczące poezji, polskich poetów i wiedzy o środkach poetyckich.
Poprawność odpowiedzi i prawidłowy przebieg turnieju oceniała komisja w składzie: p. Ewa Pośpiech, p. W. Gała –Zyzik i p. M. Sech. Po zaciekłej rywalizacji, zwycięzcami została klasa VII, która w związku ze wcześniejszymi ustaleniami i obchodami Pierwszego Dnia Wiosny w naszej szkole, zyskała prawo do „ jednego dnia wiosennej wolności na języku polskim”. Wizja jednego, wybranego dnia bez pytania, kartkówek, sprawdzianów i prac domowych z języka polskiego, wywołała, jak łatwo się domyślić, ogromną radość uczniów w pierwszym dniu wiosny. Wszyscy uczniowie, którzy brali udział w turnieju, otrzymali słodki upominek od komisji.
Zwycięzcy Turnieju- Przedstawiciele kl. VII: Bartosz Berski i Mikołaj Misiewicz
W czasie turnieju p. W. Gała-Zyzik zadała również jedno pytanie dla publiczności: Kto jest autorem wiersza pt. „Katechizm polskiego dziecka”? Prawidłowej odpowiedzi udzielił uczeń kl. IV – Santiago Kabziński, który za swoją wiedzę otrzymał mały upominek.
Z okazji Szkolnego Dnia Poezji uczniowie klas IV-III gim. wraz z wychowawcami klas przygotowali również gazetki DLA NIEPODLEGŁEJ.
Uczniowie mieli za zadanie wybrać jeden wiersz o tematyce patriotycznej, który najbardziej im się spodobał. Następnie p. W. Gała-Zyzik i p. E. Pośpiech wybrały (spośród wszystkich) trzy wiersze, które zostaną niebawem wyrecytowane podczas przedstawienia szkolnego teatru w Bibliotece w Pacierzowie.
Wiersze zaprezentują: Łucja Ciechowska, Kornelia Michoń i Katarzyna Psiuk.
"DLA NIEPODLEGŁEJ"
Kl. IV
Kl. V
Kl. VI
Kl. VII
Kl. II i III gim.
W związku ze Szkolnym Dniem Poezji zostały również ogłoszone oficjalne wyniki ze szkolnego dyktanda, które zorganizowała p. M. Sech. Przypominamy, że Szkolnym Mistrzem Ortografii został Bartosz Berski. Gratulujemy jeszcze raz !
Nie był to jednak koniec atrakcji w tym dniu. Chcąc jeszcze bardziej podkreślić piękno poezji, uczniowie klas III-V wzięli również udział w Szkolnym Poetycko-Plastycznym Konkursie dla Niepodległej. Uczniowie mieli za zadanie namalować w ciągu 45 min. ilustrację do tekstu wiersza Ewy Szelburg- Zarembiny pt. „ Wiosna idzie”.,
Wiosna idzie
Przyleciały skowroneczki
z radosną nowiną,
zaśpiewały, zawołały
ponad oziminą:
- Idzie wiosna! Wiosna idzie!
Śniegi w polu giną!
Przyleciały bocianiska
w bielutkich kapotach,
klekotały, ogłaszały
na wysokich płotach:
- Wiosna! Wiosna idzie!
Po łąkowych błotach!
Przyleciały jaskółeczki
kołem kołujące,
figlowały, świergotały
radośnie krzyczące:
- Idzie wiosna! Wiosna idzie!
Prowadzi ją słońce!Komisja w składzie: p. W. Gała-Zyzik i p. M. Gojević wybrała najpiękniejsze obrazki, które zarazem najtrafniej odzwierciedlały treść wiersza.
Zwycięzcami konkursu zostali: Szymon Basiak,Natalia Łapeta i Martyna Berska.
Wyróżnienia zdobyli: Piotr Koza, Łukasz Ciechowski, Zuzia Niedzielska, Bartek Latosiński, Łukasz Ratkowski, Aleksandra Gonera, Martyna Śliwakowska i Klaudia Chrząstek.
Gratulujemy!
Należy również wspomnieć, że w konkursie wzięło udział troje uczniów z oddziału przedszkolnego. Uczniowie narysowali piękne obrazki, przedstawiające nadejście wiosny.
Wszyscy uczniowie, którzy ukazali nadejście wiosny na papierze, otrzymali słodkie upominki.
Wystawa wyróżnionych prac konkursowych, którą przygotowała p. Aldona Chrząstek
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za udział we wszystkich konkursach,
gratulujemy wiedzy, talentów i umiejętności.
Sukces w konkursie plastycznym
Uczennica klasy V - Klaudia Chrząstek
zdobyła I miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym
„Plastyczna profilaktyka”,
który odbył się w Szkole Podstawowej im. B. Prusa w Garnku.
GRATULUJEMY !
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
W dniu 01.03.2018 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uczniowie, pod kierunkiem p. M. Sech i p. E. Pośpiech, przypomnieli poświęcenie i walkę żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni. Młodzież przebrana w mundury, przypomniała, że dalsza walka żołnierzy była sprzeciwem wobec sowieckiej agresji i narzuconemu siłą, reżimowi komunistycznemu. Za swój bunt zapłacili oni najwyższą cenę. Oprócz męczeństwa i śmierci, żołnierze na dziesiątki lat zostali ,,wyklęci” z pamięci rodaków.
Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest zatem wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych.
Chcąc upamiętnić „Żołnierzy Wyklętych”, w szkole powstała również wystawa.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:
TEATR PROFILAKTYCZNY "LABIRYNT PRZEMOCY"
Uczniowie klas V – III gim. w dniu 28 lutego 2018 r., pod opieką p. W. Gały-Zyzik, p. A. Zielińskej i p. M. Gojević, pojechali do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku na spektakl Teatru Profilaktycznego ALERT z Wrocławia pt. „LABIRYNT PRZEMOCY ".
Spektakl ukazał widzom skutki przemocy, zarówno fizycznej jak i psychicznej oraz zwrócił uwagę uczniów na aktualny problem tzw. „hejtu” w sieci. Aktorzy w idealny sposób pokazali jak obecnie funkcjonuje przemoc w Internecie, co czują ofiary cyberprzemocy oraz jakie mogą być jej konsekwencje. Przedstawienie w sposób bardzo interesujący (z wykorzystaniem nowych technologii informacyjnych, gry świateł, projektorów, ciekawej muzyki, dźwięków) pokazało aktualne zagrożenia, a co najważniejsze zmuszało młodych widzów do przemyśleń na temat przemocy. Uczniowie dowiedzieli się również jak ważna jest asertywność i gdzie w razie potrzeby szukać pomocy.
Teatr w naszej szkole
"NAD PRZEPAŚCIĄ"
W dniu 20.02.2018 r. ucznowie naszej szkoły obejrzeli spektakl teatralny "Nad przepaścią". Bohaterami przedstawienia była dwójka przyjaciół, których łączyła wspólna pasja -wspinaczka sportowa. Aktorzy pokazali jak ważna jest lojalność oraz zaufanie do drugiej osoby. Jednocześnie spektakl ukazał problem sięgania przez młodych ludzi po używki i "wspomagacze" różnego rodzaju. Przedstawione wydarzenia udowadniały, że w życiu należy być odpowiedzialnym i rozsądnym. Aktorzy przestrzegali uczniów przed zażywaniem jakichkolwiek substancji psychoaktywnych i jednocześnie podkreślali, jak ważne w życiu młodego człowieka są cele, pasje, zainteresowania i marzenia. Uczniowie naszej szkoły na pewno zapamiętali tę pouczającą, teatralną lekcję.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego obchdzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r., by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące, które stanowią 43 % wszystkich aktualnie używanych.
Święto to upamiętnia wydarzenia z Pakistanu, gdzie w 1952r. zginęło 5 studentów domagajacych się nadania statusu języka urzędowego językowi bengalskiemu.
Pierwsze obchdoy Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na świecie miały miejsce w roku 2000.W Polsce po raz pierwszy obchodzono je w 2005 r. Święto Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego służy przede wszystkim przypomnieniu celów, dla których dzień ten został proklamowany: podkreśleniu znaczenia różnorodności językowej i kulturowej, zwróceniu uwagi społeczeństw na łączące z nauką języka ojczystego kwestie tożsamości narodowej,a także przyznaniu tejże różnorodności należytego miejsca w edukacji i uświadomieniu wpływu rozumienia języka na rozwój intelektualny każdego człowieka. W Polsce obchody tego dnia polegają na promowaniu języka polskiego i podkreśleniu konieczności ochrony dziedzictwa językowego. Zgodnie z tym założeniem w dniu 22 lutego 2018 r. w naszej szkole został przeprowadzony konkurs ortograficzny Szkolny Mistrz Ortografii. Na wskazanej lekcji uczniowie zgromadzili się w dwóch klasach (ustalono dwie kategorie wiekowe) i napisali dyktando. Po sprawdzeniu prac przez komisję, wyłoniono zwycięzców.
W kategorii klas IV-VI nie wyłoniono "Mistrza Ortografii". Dyktando najlepiej w tej kategorii napisały: Martyna Berska kl. V, Paulina Dróźdż kl. VI i Julia Szymocha kl. VI. Natomiast w kategori kl. VII -Gimnazjum "Mistrzem ortgorafii" został Bartosz Berski kl. VII, drugie miejsce zdobyła Daria Trzeciak kl. II gim., trzecie miejsce zajęła Katarzyna Psiuk, kl. III gim.
Ewa Pośpiech, Marta Sech,Wioletta Gała-Zyzik
Dzień Bezpiecznego Internetu
Dnia 27 lutego 2018r. p. A. Szyda i p. A. Musiał zorganizowały w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu.
Dzień ten przebiegał pod hasłem:
„Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”.
Wszyscy uczniowie zostali zapoznani z prezentacją multimedialną, na którą składały się plakaty uczniów klas: IV, V, VI, VII, II gim. i III gim. wykonane w programach: Paint, Word oraz PowerPoint. Publiczność, składająca się z uczniów naszej szkoły, rozwiązała QUIZ - "Odkrywcy internetu". Na koniec zobaczyliśmy przedstawienie pt. "Lepszy Internet zależy od Ciebie".
Widzowie zgodnie uznali, że szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą i hejtem.
Podczas obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2018 podkreślono także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.
Autor: A. Szyda
Konary Open 17 lutego 2018r.
Szkoła Podstawowa w Konarach po raz czternasty gościła uczestników turnieju tenisa stołowego. Zawody składały się z dwóch części. Pierwsza była przeznaczona dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Do rywalizacji przystąpiło ponad 40 zawodniczek i zawodników w pięciu kategoriach. Po trzech godzinach zmagań wyłoniono najlepsze trójki. Mecze były bardzo zacięte na każdym etapie, zawodnicy wykazali się sporymi umiejętnościami i sportową postawą.
Szkoła Podstawowa klasy I-IV
- Kacper Jamrozik – SP Kłomnice
- Damian Kowalczyk – SP Witkowice
- Julian Kowalik – SP Rzerzęczyce
Szkoła Podstawowa klasy V – VII dziewczęta
- Dominika Garlicka – SP Ciężkowice
- Paulina Drożdż – SP Konary
- Julia Szymocha – SP Konary
Szkoła Podstawowa klasy V –VII chłopcy
- Oskar Pianka – SP Konary
- Szymon Niedzielski – SP Konary
- Mikołaj Misiewicz – SP Konary
Gimnazjum dziewczęta
- Oliwia Wolańska – G Witkowice
- Paulina Nalewajka – G Witkowice
- Patrycja Brondel – G Konary
Gimnazjum chłopcy
- Kamil Urbańczyk – G Witkowice
- Igor Żyła – G Witkowice
- Dawid Wiewióra – G Konary
Nagrody uczestnikom wręczali Pan Piotr Juszczyk Wójt Gminy Kłomnice, oraz Zastępca Wójta Pan Adam Śliwakowski. Już po raz trzeci turniej odbywał się pod patronatem Wójta Gminy. Za ambitną postawę wszystkim uczestnikom podziękowała Pani Anna Gała Dyrektor Szkoły w Konarach. Po pamiątkowych zdjęciach, Pan Wójt otworzył drugą część turnieju. Kategoria open nie ma ograniczeń wiekowych. Do gry przystąpiło 16 zawodników z różnych części naszego powiatu i nie tylko. Rozgrywki toczyły się systemem „rosyjskim” do dwóch przegranych. Zawody przebiegły w miłej atmosferze, lecz rywalizacja przy stołach była zacięta. Mecze wyrównane. Nie było zawodnika, który odniósłby wszystkie zwycięstwa. Już dość późnym wieczorem okazało się, że tytuł sprzed roku obronił Pan Jerzy Michalik. Puchar Wójta wręczył mu radny gminy z naszego terenu Pan Kazimierz Wilkoszewski.
Kategoria Open:
- Jerzy Michalik – Częstochowa
- Jakub Kobos – Głowno
- Paweł Podlewski – Więcki
- Mariusz Wizental – Ostrowy
- Ryszard Kobos – Gidle
- Kamil Basiak – Konary
- Mariusz Waldon – Częstochowa
- Andrzej Franc – Rzerzęczyce
Dziękuję za pomoc w prowadzeniu zawodów Panu Wojtkowi Wrońskiemu oraz za pomoc organizacyjną Panom Markowi Misiewiczowi i Andrzejowi Adamowskiemu. OSP Pacierzów za udostępnienie stołu.
Młodszych i starszych sympatyków tenisa zapraszamy do Konar za rok.
Autor artykułu i organizator turnieju
Paweł Urbaniak
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:
Sukcesy sportowe naszych uczniów
IV MIEJSCE dla Szkoły Podstawowej w Konarach w TURNIEJU HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR WÓJTA GMINY KŁOMNICE PIOTRA JUSZCZYKA.
GRATULUJEMY!
Zebranie z rodzicami i odznaki
Dnia 15.02.2018r. (czwartek) o godz. 17.00 w naszej szkole odbyło się zebranie z rodzicami. W czasie zebrania pani Dyrektor Anna Gała wręczyła uczniom kl. IV odznaki WZOROWEGO UCZNIA. Odznaki otrzymują uczniowie, którzy osiągnęli średnią 5,0 (lub wyżej) oraz uzyskali wzorową ocenę zachowania.
Wyróżnieni zostali: Santiago Kabziński, Maja Małolepsza oraz Natalia Łapeta.
Walentynki
W dniu 14 lutego 2018 r. Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole pocztę walentynkową. Uczniowie przesyłali sobie własnoręcznie wykonane kartki walentynkowe. W klasach powstały również piękne gazetki, nawiązujące do dnia zakochanych. W tym dniu uczniowie i nauczyciele nosili na sobie czerwone ubrania. Wszechobecne serduszka i czerwone stroje sprawiły, że w szkole panowała bardzo wesoła i sympatyczna atmosfera.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie