lata ubiegłe
Niezwykła wieczornica w Zespole Szkół w Konarach
Marta Sech, Patrycja Smolarek
Nasze święta obfitują w piękne tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. wielu zapomniano, niektóre zaś przetrwały do dzisiaj i są pielęgnowane w polskich domach. Wzbogacają nasze świąteczne przeżycia. W związku z tym w Zespole Szkół w Konarach zrodził się pomysł zorganizowania wieczornicy poświęconej tradycjom polskim.
23 stycznia już od rana wszyscy gorączkowo przygotowywali się do tej wielkiej uroczystości, w którą zaangażowani byli zarówno uczniowie, nauczyciele jak i rodzice. Po godzinie 16 sala gimnastyczna zaczęła wypełniać się zaproszonymi gośćmi, by o 17 obejrzeć przedstawienie, w którym brało udział około 80 uczniów. Wśród przybyłych nie zabrakło ważnych osobistości. Mogliśmy gościć: Wójta Gminy Kłomnice Pana Adama Zająca, Vice Wójta Gminy Kłomnice Panią Wandę Kusztal, Skarbnika Gminy Panią Eugenię Woch, Sekretarza Gminy Panią Różę Wiewiórę, Przewodniczącą Komisji Oświaty Panią Małgorzatę Śliwakowską, która jednocześnie pełni funkcję radnej gminy oraz radnego Pana Witolda Brusia, sołtysa wsi Konary Pana Jana Piecha i przewodniczącego Rady Rodziców Pana Kazimierza Wilkoszewskiego. Nie zabrakło też mieszkańców Konar, Pacierzowa oraz pobliskich miejscowości.
Już od samego wejścia na salę towarzyszył nam świąteczny nastrój. Na widowni każdy stolik był pięknie udekorowany białym obrusem, stroikiem i zapaloną świecą. Na kameralnie oświetlonej scenie oczom widzów ukazało się wnętrze tradycyjnej izby wiejskiej. Kaflowy piec, zabytkowy kredens i łóżko, drewniany stół z krzesłami, kołowrotek, bujany fotel, kalendarz oraz święte obrazy. Wystrój przypomniał nam o życiu poprzednich pokoleń.
Uczennica gimnazjum rozpoczęła wieczornicę słowami:
Drogie dzieci!
Starszych rady posłuchajcie,
Polskie tradycje dobrze poznajcie
Jak ważny jest adwent
Boże Narodzenie
Kim był Święty Mikołaj
I co się w tych dniach dzieje.
Te i inne obyczaje z wieczornicy tej poznacie
A my mamy nadzieję
Że wszystko to zapamiętacie
I przekazywać innym będziecie po to,
By Święta były Świętami
A piękne polskie tradycje
Niezmienne pozostały
Choć słowa te skierowane były głównie do dzieci, każdy mógł sobie je wziąć do serca.
W świąteczny klimat wprowadzili nas najmłodsi, którzy zaprezentowali się w pięknych strojach śnieżynek i pastuszków. Poprzez taniec, wierszyki i piosenki uczniowie zerówki ukazali piękną wizję świąt widzianą oczami dziecka. Mogliśmy też być świadkami występu zwyciężczyni pierwszego miejsca w Gminnym Konkursie Recytatorskim w Kłomnicach. W niesamowity sposób Patrycja Brondel wykonała wiersze Jana Brzechwy.
Motyw przewodni inscenizacji stanowiła wielopokoleniowa rodzina, która zabrała nas w magiczną podróż po polskich tradycjach. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od listopadowych „Andrzejek”, poprzez obyczaje adwentowe, odwiedziny świętego Mikołaja, Boże Narodzenie, aż do karnawału. Uczennice w andrzejkowy wieczór wywróżyły sobie wymarzonych mężów, rychły ślub a na koniec świętego Mikołaja. Niestety w trakcie przedstawienia spełniło się tylko jedno marzenie dziewcząt, gdyż na scenie pojawił się Mikołaj z pełnym workiem prezentów, którymi obdarował członków rodziny.
Nie zapomniał również o upominku dla widowni, wręczając im piękny podarunek taneczno-muzyczny. W ramach tego prezentu zaproszeni gości mogli obejrzeć występ Koła Artystycznego. Uczniowie klas III-IV ubrani w ludowe stroje zaprezentowali nam kilka staropolskich przyśpiewek i tańców. Swój występ zakończyli efektownym odtańczeniem poloneza. Razem z aktorami znów mogliśmy przeżyć wzruszającą wigilię, na której nie zabrakło pachnącego sianka pod białym obrusem, dwunastu potraw, wolnego miejsca dla strudzonego gościa, pachnącej lasem choinki przystrojonej ozdobami wykonanymi przez dzieci. Najbardziej wzruszającym momentem niewątpliwie było łamanie się opłatkiem, które odbiło się łzą w oku niejednego widza. Wigilijnego uroku dodał chór, odśpiewując szereg ponadczasowych kolęd i pastorałek. Świąteczną zadumę przerwali kolędnicy, którzy z dużym rozmachem wtargnęli na scenę głośno wołając: „Idą , idą przebierańce,/Będą śpiewki, będą tańce!”. Oryginalne stroje kolędników sprawiły, że niejeden mógł się przestraszyć okrutnej śmierci, bezdusznego diabła i przenieść się do rajskiej krainy
za pośrednictwem cudnych aniołów. Karnawałowym krokiem wkroczyliśmy w Nowy Rok, w którym złożyliśmy wszystkim obecnym najserdeczniejsze życzenia. Najwięcej zdrowia swoim Babciom i Dziadkom życzyły dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, obdarowując ich wierszykami i piosenkami.
Na zakończenie narrator zdradził nam, że w Polsce sylwestrowe bale i zabawy jeszcze w XIX w. należały do rzadkości, a urządzano je jedynie w miastach i w najbogatszych domach. Był to natomiast czas wróżb i życzeń, w niektórych regionach pieczono chlebki i bułeczki zwane „Bochniaczkami”, „Szczodrakami”, czy „Nowymi latami”, którymi obdzielano domowników na zdrowie i pomyślność.Był wypiekany również „gościniec” dla sąsiadów i gości. My również tym staropolskim zwyczajem obdarowaliśmy pięknym chlebem naszego wójta a pozostałych gości pierniczkami, by w Nowym Roku nikomu nie zabrakło szczęścia i pomyślności.
Mamy nadzieję, że nikt nie powtórzył słów Diabła:
Może kolędę tu dostaniemy
Jak nam nie dadzą – odejdziemy
I będziemy rozgłaszali
Ze tu skąpcy nic nie dali
Hej kolęda, kolęda...”.
Nasz występ bez wątpienia spodobał się publiczności, która nagrodziła aktorów gromkimi brawami i owacją a stojąco. Nie zabrakło też słów uznania i podziękowania ze strony Wójta Gminy Kłomnice Pana Adama Zająca oraz Pani Małgorzaty Śliwakowskiej. Pani Dyrektor Anna Gała serdeczne wyrazy wdzięczności za trud włożony w przygotowanie pięknej uroczystości złożyła na ręce wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców, a wszystkim gościom podziękowała za tak liczne przybycie.
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z WIECZORNICY W ZAKŁADCE "ALBUM FOTOGRAFICZNY".